سایبان برقی مغازه و نحوه ساخت

سایبان برقی مغازه و نحوه ساخت

اولین نمونه های سایبان برقی مغازه با اهداف صرفاً کاربردی و تنها به جهت پوشاندن در و سد نور شدید آفتاب مورد استفاده قرار می گرفتند. این سایبان برقی مغازه که اغلب از پارچه های نیمه شفاف مانند گاز دوخته می شدند  اگرچه دنبال کردن تاریخچه دقیق تغییرات و تکامل سایبان برقی مغازه کاری مشکل است اما شواهد به جا مانده حاکی از وجود دو نوع سایبان برقی مغازه متفاوت در قرن هفدهم است.

یکی به شکل پرده ای ساده که با دو بند در بالا جمع شده و به صورت والانی در بالای پنجره قرار می گرفت و دیگری یک پارچه چهارگوش ساده و هم اندازه با ابعاد پنجره که به تخته های چوبی متصل شده و در فرورفتگی قاب در نصب می شد.

امروزه مدل های بسیار متنوعی از سایبان برقی مغازه وجود دارند که می توان از میان آنها سایبان برقی مغازه متناسب با هر نوع دکوراسیون و سلیقه ای یافت. مدل های گوناگون موجود، برای ما امکان استفاده از انواع بسیار مختلف سایبان برقی مغازه را فراهم آورده اند.

از سایبان برقی مغازه کلاسیک مدل رومی با پارچه سفید نخی تا سایبان مغازه مدل اتریشی از پارچه های نفیس ابریشمی یا سایبان برقی مغازه پیلی دار از پارچه های رنگین و طرح دار با خطوط تا شده منظم و مرتب.به لحاظ مدل سایبان برقی مغازه را می توان به دو گروه اصلی سایبان برقی مغازه ساده و سایبان برقی مغازه چین دار تقسیم بندی کرد.

سایبان برقی مغازه ساده

سایبان برقی مغازه ساده شامل مدل هایی است که وقتی باز هستند،در را با یک قطعه پارچه مستطیل شکل می پوشانند و زمانی که به شیوه غلتکی یا به صورت چند تای متوالی پارچه جمع می شوند، به صورت نوار پارچه ای باریکی در بالای درمغازه قرار می گیرند و امکان ورود حداکثر نور از در به داخل را فراهم می کنند.

سایبان بری مغازه مدل غلتکی و رومی نمونه های بارزی از این گروه هستند که می توانند به منظور صرفاً کاربردی و به عنوان حفاظتی در زیر پرده های اصلی مورد استفاده قرار گیرند سایبان مغازه ساده را می توان به اشکال مختلفی تزئین کرد .

استفاده از چاپ استنسیل بر روی این پرده ها و چاپ طرح های تزئینی به کار رفته در سایر اجزای دکوراسیون بر روی آنها روش مناسب دیگری برای زیباسازی سایبان برقی مغازه است.

مزایایی سایبان برقی مغازه

1-سایبان برقی مغازه جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید 2-سایبان مغازه کم شدن انرژی گرمایشی داخل مغازه 3-سایبان برقی مغازه جلوگیری از بارش مستقیم باران

انواع سایبان برقی

;1-سایبان برقی مغازه این سایه‌بان‌ها    نسخۀ مدرن سایه‌بان‌های قدیمی هستند که در سردر مغازه‌ها قرار داشتند و با دست جمع می‌شدند (در قرن اخیر). بازوهای تنشی و میله‌های چرخنده روی میله‌های پیچشی قرار دارند. میله‌های پیچشی در دیوار قرار می‌گیرند یا به دیوار کوبیده می‌شوند و بدین وسیله بار را در عرض دیوار پخش می‌کنند.

سایه‌بان‌هایی که با دست جمع می‌شوند هنوز هم در دسترس هستند ولی سایه‌بان‌های برقی متداول ترند.درسایبان مغازه موتور در داخل لولۀ میلۀ چرخاننده قرار دارد. هم اکنون بسیاری از موتورها دریافت کننده‌های سیگنال دارند و با کنترل از راه دور یا اتوماسیون خانگی کار می‌کنند

2-سایبان برقی مغازه دارای بازوهای افقی، به سایه‌بان‌های نورخان یا سایه‌بان‌های حیاط هم مشهورند. چون می‌توان آنها را ۱۸ فوت (۵.۴۹ متر) باز کرد و طول آنها به ۳۰ فوت (۹.۱۴ متر) یا بیشتر می‌رسد و در نتیجه می‌تونند فضای بزرگی در بیرون خانه را پوشش دهند.

3-سایبان برقی مغازه دارای بازوهای جمع شوندۀ جانبی یا بازوهای رهاشدنی. این نوع سایبان مغازه معمولاً برای سایه انداختن روی پنجره استفاده می‌شوند و یک لوله گرداننده در بالای آنها قرار دارد و بازوهای جانبی آنها فنر دارد و همچنین دارای یک موتور هستند به علاوۀ یک قسمت گردان یا یک نوار برای جمع کردن سایبان برقی مغازه.

سایبان برقی مغازه دارای بازوهای افقی معمولاً به سایبان مغازه مدل سنتی مشهورند چون برای سال‌های طولانی از این نوع سایبان برقی مغازه استفاده می‌کردند و حتی در اوایل قرن نوزدهم نیز از این نوع سایبان برقی مغازه با پارچه‌های کرباس پنبه ای استفاده می‌شد.

دیدگاهتان را بنویسید